Ruhunuzun hangi parçası “bana hayat ver” diyor?
Ben Ötesi: Kaynak, Ruhun Özü ve Şahit
Bu üç kart her şeyi ve hiçbir şeyi anlatır… Her şeyin birliğini… Olanın ötesindeki yeri, içinde olduğumuz yeri, dışarıyı, her yeri ve hiçbir yeri… Bu kartların sesi yoktur, yargısı yoktur, gölgesi yoktur. Onlar kutsal üçlünün formudur, gizemi barındırırlar ve diğer bütün kartlar arasındaki bağlantıyı sağlarlar.

Kurul Destesi: Psikolojik Boyut
Bu deste kendi kişisel hikayemizi, içimizdeki kişilikleri yansıtır... Her birimiz hem tek hem de bir çoğuz. Bu parçalarımızı ister olumlu ister olumsuz değerleriyle algılayalım, onlar yine de bizim varlığımızın parçalarıdır. Kurul üyelerimiz hem aydınlık hem de gölge yönleriyle bizlerin ilham perileri, kahramanları, müttefikleri ve meydan okuyucuları gibi hareket ederler. Bazılarını kolay algılar bazılarını ise zor algılarız. Bu yönlerimiz kendilerini bize bir Kurul kartında gösterdiğinde, gölge yanımızdaki canlılığı aydınlık yanımızdaki abartıyı bulabilir kendimize aralarındaki dengeyi bulacak bir alan yaratabiliriz.

Topluluk Destesi: Sosyal Boyut
Ruhlarımız o kadar geçirgendir ki topluluk bile bizim ruhumuzun bir parçasıdır. Sosyal boyutun her parçasından kalbimiz bir şekilde etkilenir. Bu deste bize ailemizi, arkadaşlarımızı, öğretmenlerimizi, evcil hayvanlarımızı, gruplarımızı, sembollerimizi, kutsal mekanlarımızı ve topluluğumuzun bedensiz ruh üyelerini gösterir. Bu sezgiselden ziyade bilinçli hazırlanan bir destedir. Topluluk destesi bize kimlerin ilham verdiğini gösterir ve bu ilişkileri ve onun getirdiği hediyeleri onurlandırmak için bir alan yaratır.

Rehber Destesi: Enerjik Boyut
Bu destede Çakra olarak bilinen vücudumuzun 7 enerji merkezini en iyi temsil eden hayvan rehberinizi (ya da mitolojik karakterinizi) bulacaksınız . Yapacağımız bir imgeleme çalışması veya bir yazı çalışması sonunda hayvan rehberinizin içinizden yükseldiğini hissedeceksiniz. Rehber Destesi bizlere günlük hayatlarımızı bu hayvanların enerjileriyle birleştirme imkanı sunar. Çakralar üzerinde yaygın olarak kabul edilen Doğu Yoga Felsefesi’ne dayanılarak bu destedeki kart sayısı sınırlıdır

Konsey Destesi: Arketipler Boyutu
Burada büyük resme bakmanızı isteyeceğiz. Koz kartları da diyebileceğiniz bu destede bizi yöneten ve tanımlayan elementleri, yönleri, tanrıları, tanrıçaları, simgeler ve Arketipleri bulabiliriz. Bir ışığı, yani bir ilahi yanı ve tutkusu olan her şey bir Arketip olabilir. Konsey Destesi bize çağlar boyunca, mitler ve hikayelerle oluşmuş örnekleri yansıtır... Bu arketipler ruhumuza seslenenlerdir.

Çalışmamız

Evinizde bir arkadaş grubuyla ya da tanımadığınız insanların olduğu kendinizi rahat hissettiğiniz bir gruba katılarak başlayabilirsiniz. İçinden resim kesebileceğiniz dergiler ya da size sunulan resimlerin arasından seçebilme imkanı sağlayan bir ortamda yer alacak bu çalışma eğlenceli olmalı, merak uyandırmalıdır. Geniş bir alan içinde her katılımcının kendi başına çalışabilmesi, çevresindeki diğer katılımcılarla rekabete girerek kendi sürecini hızlandırmaya çalışmaması önemlidir. Mirabai eğlenceli bir şekilde ve sürecinize son derece saygı göstererek size rehberlik edecektir. Resimleri seçip, dizip, yapıştırdıktan ve kendi SoulCollage® kartınızı oluşturduktan sonra her katılımcı kendi oluşturduğu resimle diyalog kurma ve keşfettiklerini paylaşma fırsatı bulur. Rahatınız ve gizliliğiniz bizim için son derece önemlidir ve çalışmada yer alan her şey büyük bir saygı ile gizli tutulacaktır.

İlk kartınızı yarattıktan sonra, büyük olasılıkla arkadaş çevresinde kendinize ek kartlar yaratmaya başlayacaksınız. Süreci daha derinden yaşamak veya belli bir tema üzerinde ya da niyete yönelik çalışmak isterseniz de Türkiye’de SoulCollage® uygulayıcıları Yeşim ve Zeynep ile Avrupa ve Kaliforniya’da Mirabai ile bireysel olarak çalışabilir veya sizin etkinliğinizde rehberlik etmelerini isteyebilirsiniz.

Mirabai’nin rehberliğinde katıldığınız bir SoulCollage® çalışmasından sonra bu sürecin devamında da Mirabai ile eposta veya telefon ile irtibatta kalarak paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz.
mail@yoursoulscompass.com


SoulCollage® nedir?

SoulCollage® içimizdeki gerçeğe işaret eden kişisel bir pusuladır. Etrafımızdaki hayat gibi ruhumuz da sürekli bir değişim dönüşüm içinde. Yaşadığımız global, sosyal, kültürel ve enerjik değişimler inanç sistemlerimizde ve kişisel mitolojimizde yani bizim hikayemizde de değişimlere neden oluyor. SoulCollage® bize içimizdeki bu değişimleri keşfetmek ve yaşadıklarımızın bizi nasıl şekillendirdiğini daha net görebilmek için yaratıcı bir platform sunuyor.

SoulCollage® 80’lerde Seena B. Frost, M.A ve M. Div tarafından yaratıldı. Yale Üniversitesi İlahiyat okulunda Din Bilimi okuyan Seena evlenip, dört çocuk büyütürken Santa Cruz Üniversitesinde Psikoloji üzerine yüksek lisansını tamamladı. Seena Kaliforniya’da lisanslı evlilik ve aile terapistidir. Jean Houston ve Robin Van Doren’dan aldığı, ona ilham veren özel eğitimler sayesinde hayatındaki üç tutkuyu; tinsellik, psikoterapi ve yaratıcılığı birleştirme imkanını SoulCollage®’da buldu. Yaratıldığından bu yana Seena ve sertifikalı eğitmenleri dünyanın her yerinden gelen sayısız katılımcıya SoulCollage® sürecini öğretmeye devam ediyorlar.
Seena’nın kitabını http://www.soulcollage.com adresinden bulabilirsiniz.
SoulCollage® dört kategoriden oluşan kişisel bir kart destesidir. Her kategori sizin varlığınızın bir parçasını temsil eder. Dergilerden kestiğiniz veya topladığınız resimlerden yaratacağınız bir kolaj ile zaman içinde kendi kart destenizi oluşturmaya başlayacak ve Tarot’a akıl danışabildiğiniz gibi bu kartlarınıza da danışabileceksiniz. Bilindik kolaj çalışmalarından farklı olarak SoulCollage®’da sizi oluşturan parçaları yansıtacağınız için çok fazla sayıda resim kullanmanıza, sanat yaratmanıza gerek yoktur. Bu çalışma sanattan ziyade kartlarda oluşan resimleri okuyabilmeye dayalı bir çalışmadır. SoulCollage®, kartı yaratan kişinin yaratıcılığı ve ifadesi ile ilgilidir.


.